Erken Hasat Zeytinyağı

 

Zeytinyağı zeytinin olgunlaşmaya başlamasıyla toplanan ve bazı işlemlerden geçirilerek elde edilen doğal bir meyve suyudur. Yıl boyunca büyük bir sabırla zeytinlerin yeşile dönmesinin beklendiği hasat dönemi hem üreticiler hem de zeytinyağı severler için oldukça heyecan vericidir. Gaia Oliva olarak zeytinyağının lezzetini hasat dönemindeki yoğun emekten aldığını düşünüyoruz. Yetiştirilmesinden, toplanmasına, sıkımından, paketlenmesine kadar her bir aşaması ancak doğru yöntemlerle ve büyük bir emekle yapıldığında besleyicilik oranı ve lezzeti maximum seviyeye ulaşır.

Erken hasat zeytinyağının farkı elde edilme yöntemi değil, üretildiği zamandır. Ekim ve Kasım aylarında henüz yeşilken toplanan zeytinlerden sıkılan, meyvemsi aroması yüksek ve asit oranı düşük zeytinyağına erken hasat natürel sızma zeytinyağı denir. Ancak erken hasat iyi bir zeytinyağı için sadece zeytinlerin yeşilken toplanması yeterli olmaz. Aynı zamanda zeytinlerin kalitesinin yüksek olması ve toplandıktan kısa bir süre sonra soğuk sıkım yöntemiyle sıkılması gerekir. Çünkü polifenoller, uçucu ve suda çözünür yapıdadır. Sıcak sıkım ile yapılan sıkımlarda polifenoller kolayca suya karışır ve yok olur.

Bu yüzden Gaia Oliva Premium zeytinyağları sizler için iyi tarım yöntemleri ile kuzey Ege Bölgesinde yetiştirilmiş 80 bin ağaçlık tek bir bahçedeki Ayvalık ve Memecik zeytinlerinden soğuk sıkım yöntemleriyle üretilmiştir.

Zeytinlerimiz erken dönemde Ekim ve Kasım aylarının başında henüz tamamen yeşilken toplanır ve içeriğinde bulunan fenolik bileşenleri en yüksek seviyede korumak için tasarlanmış MoriTem teknolojisi ile en hızlı şekilde (2-4 saat içerisinde) sıkma işlemine alınır. Elde edilen zeytinyağı bir gece dinlendirildikten sonra süzülür ve tanklara aktarılır.

O yılın tüm mahsulü çok az bir dinlenme süresinden sonra hemen koyu renk cam şişelerimize aktarılır. Böylece uluslararası ödül almış yüksek polifenollü erken hasat soğuk sıkım Premium Ayvalık ve Memecik zeytinyağlarımız sofralarınıza taşınmak için hazırlığını tamamlamış olur.Erken Hasat Soğuk Sıkım Premium Zeytinyağı
 

Erken hasat soğuk sıkım zeytinyağının zeytinyağı severler için tercih edilebilir olmasını sağlayan nedir? Lezzeti mi yoksa sağlığa olan faydası mı? Lezzet olmazsa olmaz tercih sebebi ama artık tek başına yeterli değil. Zeytinyağının milli kültür ilan edildiği ülkemizde artık zeytinyağı severler için düşük asit oranı ve yüksek polifenol oranı da oldukça önemli. Çünkü polifenol sağlık için oldukça faydalı antioksidanlardandır. Bu antioksidanların kanserden yaşlanmayı önlemeye kadar birçok faydası bulunur.

Erken hasat dönemi, zeytinin içerisindeki polifenol değerlerinin en yüksek seviyeye ulaştığı dönemdir. Çünkü ağaçtaki zeytin olgunlaştıkça polifenolü azalır içindeki yağ miktarı artar. Bu açıdan da bakıldığında aslında zeytinyağının erken hasat döneminde üretilmiş olması insan sağlığına faydaları açısından son derece önemlidir. Zeytin içerdiği polifenol, oleik asit, oleokantal, tokoferol gibi sağlık bileşenleri açısından bu kadar zenginken yağ molekülleri açısından henüz tam olgunluğa erişmemiştir, bu yüzden erken hasat döneminde elde edilen yağ çok kıymetlidir.

Erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı taze kokuları ve meyvemsiliği en yoğun duyduğumuz zeytinyağıdır. Sağlık faydalarının yanı sıra damakta bıraktığı lezzet ve boğazda hissedilen dengeli acılığıyla da fark yaratır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR