ÜRETİMİMİZ

 

Gaia Oliva olarak görüşümüz sadece yüksek kaliteli ürünler sunmakla kalmayıp, aynı zamanda sürdürülebilir tarımı destekleyerek, doğaya ve insan sağlığına saygı göstermektedir. Zeytinyağı üretiminde, doğal kaynakları korumak ve çevreye zarar vermeden üretim yapmak her zaman bizim önceliğimiz olmuştur.

Gaia Oliva iyi tarım yöntemleriyle yetiştirilmiş ve Kuzey Ege Bölgesi'ndeki tek bir bahçede bulunan Ayvalık ve Memecik zeytinlerinden soğuk sıkım yöntemiyle, fenolik bileşenleri en yüksek seviyede korunarak üretilir.

ERKEN HASAT

Zeytinlerimiz, Ekim ve Kasım aylarının başında henüz tamamen yeşilken toplanır ve fenolik bileşenleri en yüksek seviyede korumak için tasarlanmış MoriTem teknolojisiyle en hızlı şekilde (2-4 saat içinde) sıkılır. Elde edilen zeytinyağı, bir gece dinlendirildikten sonra süzülür ve tanklara aktarılır.

Tüm mahsul, çok kısa bir dinlenme süresinden sonra o yılın koyu renk cam şişelerinde saklanır. Böylece uluslararası ödüllü yüksek polifenol oranlı erken hasat soğuk sıkım zeytinyağlarımız sofralarınıza taşınmak için hazırlığını tamamlamış olur.

YÜKSEK POLİFENOL

Erken hasat dönemi, zeytinin içerisindeki polifenol değerlerinin en yüksek seviyeye ulaştığı dönemdir. Ağaçtaki zeytin olgunlaştıkça polifenolü azalırken içindeki yağ miktarı artar. Bu nedenle, zeytinyağının erken hasat döneminde üretilmesi insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Zeytin, polifenol, oleik asit, oleokantal, tokoferol gibi sağlık bileşenleri açısından zengin bir kaynak olmasına rağmen, yağ molekülleri açısından henüz tam olgunluğa erişmemiştir. Bu nedenle erken hasat döneminde elde edilen zeytinyağı çok değerlidir.

Erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı, en yoğun taze kokuları ve meyvemsi tatlarıyla dikkat çeker. Ayrıca, sağlık faydalarına ek olarak, damakta bıraktığı eşsiz lezzet ve boğazda hissedilen dengeli acılıkla da öne çıkar.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR